23 mar 2023

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Może zacznijmy od tego, co to jest leczenie kanałowe? Na czym polega? Leczenie kanałowe, inaczej endodoncja stomatologiczna, ma na celu wyleczenie chorej miazgi zębowej i dokładne wyczyszczenie kanału zębowego. Leczenie mikroskopowe daje nam szerszy obraz chorej tkanki, dzięki czemu jesteśmy w stanie skrócić czas trwania leczenia i tym samym zmniejszyć ewentualny dyskomfort.

Miazga zębowa to silnie unaczyniona i unerwiona tkanka, wypełniająca komorę zębową. Niestety bardzo często atakuje ją próchnica, a bakterie wywołujące stany zapalne przyczyniają się do zniszczenia naszego zęba. Zniszczenie miazgi zazwyczaj skutkuje leczeniem kanałowym, w celu uniknięcia ekstrakcji zęba. 

W jakim celu stosuje się mikroskop podczas leczenia kanałowego?

Każdy z nas wie, że zęby są małe i czasami ciężko je dokładnie doczyścić, szczególnie jeśli chodzi o te tylne. Proszę sobie wyobrazić, jak lekarz otwiera ząb i próbuje znaleźć przyczynę bólu zęba w jego kanałach. Czasami ciężko dostrzec milimetrowe odchylenia chorego zęba. Dlatego od niedawna zaczęto stosować do pomocy specjalnie przystosowany mikroskop, który potrafi powiększyć kanały zębowe nawet 25 krotnie! Dzięki temu dentysta ma szersze pole widzenia i nie musi korzystać z lupy stomatologicznej. Zęby są lepiej oświetlone, a lekarz ma dwie ręce gotowe do działania. Leczenie pod mikroskopem skutkuje dużo lepszym poczuciem komfortu oraz pomaga w wyleczeniu chorego zęba, zapobiega przed niechcianą ekstrakcją, czyli wyrwaniem. Pomaga również w dużo szybszym i mniej bolesnym procesie leczenia, co daje większe zaufanie do lekarza dentysty. 

Leczenie pod mikroskopem stosuje się również wtedy, gdy kanały zębowe są kręte bądź zbyt wąskie, aby ujrzeć je gołym okiem. Często zdarza się sytuacja, gdy dopiero po użyciu mikroskopu, lekarz dentysta jest w stanie zauważyć próchnicę, bądź zniszczony korzeń, którego nie udało się zobaczyć gołym okiem. 

Czy warto szukać gabinetu, który posiada mikroskop?

Istnieją przypadki, gdzie leczenie kanałowe nie potrzebuje wsparcia mikroskopu. Takie zęby też można wyleczyć i uratować. Są i takie, gdzie bez mikroskopu nie jesteśmy w stanie uratować zęba przed ekstrakcją. Warto wtedy znaleźć gabinet, w którym lekarz zadecyduje ostatecznie o leczeniu zęba. Lekarz korzystający z mikroskopu powinien być do tego uprawniony i odpowiednio przeszkolony z zakresu pracy z tym urządzeniem. Być może się okaże, że myśl o usunięciu zęba odejdzie w siną dal, a dzięki leczeniu pod mikroskopem uda się nam zachować ząb. Warto pamiętać, że nasze zęby są bardzo wrażliwe na każde uchybienie. Każda mała dziurka, każda wada może wpływać na stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Dlatego ważne jest, aby móc skorzystać z takiej metody, wtedy będziemy pewni, że każdy najmniejszy szczegół zostanie zauważony. Rzadziej też występują powikłania po leczeniu kanałowym pod mikroskopem niż po leczeniu kanałowym tradycyjną metodą. 

Dodatkowym plusem takiego leczenia jest także pozycja, w jakiej się znajdujemy podczas wizyty u dentysty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem odbywa się na leżąco, dzięki czemu także dentysta chroni swój kręgosłup i go nie nadwyręża. Warto pamiętać, że zwykłe leczenie kanałowe nie zawsze skutkuje kilkoma wizytami, czasem może być ich sporo więcej. Przy leczeniu z użyciem mikroskopu możemy te wizyty mocno skrócić z racji większej dokładności leczenia.

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem:

  • wykrzywione korzenie,
  • wąskie, pozamykane kanały,
  • dokładne sprawdzenie korzenia zębowego,
  • usunięcie starych wkładów korzeniowych,
  • naprawa mikropęknięć kanałów,
  • zlokalizowanie stanu zapalnego
  • pourazowe leczenie zębów,
  • złamanie fragmentu zęba,
  • ubytek odkrywający miazgę
  • stany zapalne miazgi

Jak wygląda leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem?

Kiedy zgłosimy się do dentysty, lekarz pokieruje nas najpierw na zdjęcie RTG, w celu sprawdzenia przyczyny bólu, oraz stwierdzenia, jakie zmiany chorobowe się pod zębem kryją. Lekarz przeprowadza z nami również wywiad, w którym dowiaduje się, czy dany ząb był już leczony kanałowo, czy doszło do urazu, czy ząb zaatakowała próchnica. Następnie opracowywany jest plan leczenia. Dentysta otwiera chory ząb, oczyszcza, odkaża, wypełnia kanały, a na koniec odbudowuje ząb. Zazwyczaj odbywa się to wszystko na jednej wizycie. Jednak jeśli chodzi o standardowe leczenie kanałowe, to najczęściej na pierwszej planowanej wizycie jest tylko odtruwanie zęba, a dopiero na kolejnych dojście do końcowego etapu. 

Na jaki koszt należy się przygotować? 

Nie ma co ukrywać, że te koszt będzie nieco wyższy od standardowego leczenia kanałowego. Jednak możliwości odbycia zaledwie jednej wizyty, a nie kilku dają dużo do myślenia. Chodzi tu również o perfekcyjność oraz dokładność tej metody leczenia. Badanie mikroskopem pozwala na bardzo szybkie zdiagnozowanie przenikliwego bólu, a także ochronienie przed nieprzyjemną ekstrakcją zepsutego zęba. Kwota leczenia waha się podczas leczenia zęba jednokanałowego a zęba, który posiada aż cztery czy sześć kanałów. Ceny kształtują się mniej więcej od 700 zł do 1400 zł za ząb. Ponowne leczenie kanałowe wiąże się z dodatkowymi kosztami, które przeanalizujecie bezpośrednio z lekarzem dentystą. Warto także pamiętać, aby minimum raz na pół roku chodzić do dentysty w celu sprawdzenia stanu jamy ustnej, aby zapobiec kolejnym nieprzewidzianym zabiegom endodontycznym. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem — podsumowanie

Endodoncja mikroskopowa daje nam duże pole do popisu. Metoda ta jest dosyć nowa, ale bardzo szybko się rozwija, przez co staje się bardzo popularna. Precyzyjność, dokładność, innowacyjność to najlepiej dobrane cechy tej metody leczenia. W większości gabinetów możemy spotkać już mikroskop do leczenia zębów. Jest to duże ułatwienie podczas pracy lekarza dentysty. Coraz mniej się mówi o komplikacjach podczas zabiegów kanałowych a coraz częściej widać twarze zadowolonych klientów z pięknymi uśmiechami na twarzy. 

Licówki porcelanowe — co to takiego?

+

Sprawdź także

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

+

BON UPOMINKOWY

+