19 Lis 2021

Likwidacja lwiej zmarszczki

Zmarszczki przypominają nam o tym, że czas nie stoi w miejscu. Nie tylko dodają nam lat, ale także mogą diametralnie zmienić nasz wygląd i wyraz twarzy. Jedną z najbardziej charakterystycznych bruzd na ludzkiej skórze, z którymi często się zmagamy jest tzw. lwia zmarszczka. To charakterystyczne, pionowe linie środkowej części czoła na wysokości brwi. Lwie bruzdy sprawiają, że trwale przyjmujemy zmartwiony, a czasami nawet rozgniewany wyraz twarzy. W poniższym artykule zawarliśmy kilka cennych wskazówek w jaki sposób dbać o profilaktykę zapobiegającą ich powstawaniu oraz sposoby na zlikwidowaniu zmarszczek w okolicy twarzy.

Mimo iż likwidacją lwiej zmarszczki powinien zajmować się lekarz, to jej istnienie nie wpływa na zdrowie pacjenta. Może jednak niekorzystnie wpływać na samopoczucie pacjenta, a spowodowane jest to jej nieestetycznym wyglądem.

Zanim jednak przejdziemy do sposobów likwidację lwiej zmarszczki, warto przyjrzeć się profilowi pacjenta oraz czynnikach wpływających na jej powstawanie (i sposobach na profilaktykę).

Przyczyny i sposoby na zapobieganie powstawania lwiej zmarszczki

Chociaż lwia zmarszczka dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, to raczej płeć żeńska najczęściej zgłaszają się z tym nieestetycznym defektem. Pierwsze zmarszczki możemy zauważyć już po 30. roku życia. (chociaż niewykluczone jest, aby pojawił się jeszcze wcześniej). Wśród głównych powodów ich powstania można wymienić:

 • Ekspresyjna mimika twarzy, a właściwie nadmierne używanie niedużego mięśnia (corrugator supercilii) w okolicy nasady nosa, którym pracujemy marszcząc czoło. Od teraz staraj się mniej “marszczyć brwi”, chociaż nie jest gwarantem gładkiej skóry w okolicy czoła.
 • Pozycja spania, a w właściwie spanie na boku, co powoduje powstawanie zmarszczek. Śpiąc na plecach możesz uniknąć pojawiania się nieestetycznych linii na twarzy.
 • Struktura twarzy, której układ sprawia, że nawet przed osiągnięciem 25. roku życia. można zauważyć charakterystyczne linie w obszarze brwiowym. Nie da się wiele temu zaradzić.
 • Suchość skóry twarzy, która ma bezpośredni wpływ na jej elastyczność i kondycję. Dbaj o odpowiednie nawilżenie: zarówno od wewnątrz (woda), jak i od zewnątrz (kremy, serum, ampułki, peelingi)
 • Geny, których nie oszukasz. W DNA zakodowane są takie informacje jak elastyczność, rodzaj skóry oraz jej podatność na zmarszczki.
 • Trwała ekspozycja na stres i wewnętrzne napięcie, które powodują nie tylko napięcia twarzy, ale także powtarzającego się jej wyrazu. Postaraj się o wewnętrzny spokój i dużo się uśmiechaj – to pomaga rozluźnić twarz!
 • Częsta ekspozycja na promienie UV, które rozkładają elastynę i kolagen w twarzy, co bezpośrednio prowadzi do powstawania zmarszczek. Warto stosować odpowiednie kremy z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne.
 • Palenie tytoniu – sam odruch zaciągania się papierosem powoduje pojawianie się zmarszczek wokół ust. Warto mieć na uwadze, że wydychany dym tytoniowy zwęża naczynia krwionośne  przez co dostarcza tkankom mniej tlenu. Jest to bezpośrednia przyczyna powstawania lwiej zmarszczki. Warto też mieć na uwadze fakt, że bierne palenie także wpływa niekorzystnie na kondycję skóry.
 • Wady wzroku. Tak – niezależnie od tego jaką masz wadę, jeśli nie jest leczona (lub nie stosujesz okularów) marszczysz twarz próbując coś przeczytać lub dojrzeć w oddali.

Skuteczne sposoby na likwidację lwiej zmarszczki
Jeśli nie udało Ci się zapobiec powstawaniu lwiej zmarszczki, to nie ma się czym martwić! Z pomocą przychodzi branża medycyny estetycznej, która proponuje szereg rozwiązań. Zabieg likwidacji lwiej zmarszczki należy dobrać indywidualnie do potrzeb pacjenta. W jaki sposób? Na podstawie oceny kondycji skóry oraz po przeprowadzeniu pełnego wywiadu medycznego przez lekarza, który bierze pod uwagę takie czynniki jak wiek oraz głębokość i ilość lwich zmarszczek. Istotne mogą się także okazać dotychczas przebyte choroby i alergie oraz ewentualne zabiegi dodatkowe, które postanowiliśmy wykonać podczas likwidacji lwiej zmarszczki. W zależności od wybranej metody musisz się liczyć z kosztem rzędu 200-2000 zł. Wszystko zależy od rodzaju i potrzeb pacjenta: zabiegi można wykonać jednorazowo lub w kilku sesjach, w określonym przez lekarza odstępie czasu.

Do najpopularniejszych metod likwidacji lwiej bruzdy należą głębokie peelingi, korekta laserowa oraz iniekcja. Z naszego doświadczenia wynika, że pacjenci najczęściej korzystają z poniższych sposobów: 

 • korekcja zmarszczki toksyną botulinową (pot. botoks)
 • korekcja zmarszczki kwasem hialuronowym
 • korekcja zmarszczki Plasmą IQ
 • korekcja zmarszczki przy pomocy mezoterapii wypełniającej (Lift Booster).

W dalszej części artykułu szczegółowo opisaliśmy kilka najpopularniejszych sposobów.

Likwidacja lwiej zmarszczki przy pomocy botoksu (toksyna botulinowa)
Chyba każdy słyszał kiedykolwiek coś o botoksie. Jest to jeden z najpopularniejszych (i skutecznych) sposobów na usunięcie lwiej zmarszczki. Niewielką ilość toksyny botulinowej, a właściwie kwasu kiełbasianego, aplikuje się podskórnie przy pomocy igły. Wybierając ten rodzaj zabiegu możesz liczyć na to, że nie potrzebny jest okres rekonwalescencji, a efekty widoczne są niemal od razu. No dobrze, ale jak to działa?

Zadaniem botoksu jest tymczasowe unieruchomienie raz rozluźnienie mięśni twarzy. Toksyna botulinowa wydziela w tym celu acetylocholiny. Jad kiełbasiany osłabia skurcz mięśni. Po zabiegu pacjenci zauważają, że skóra na czole się mniej napina, a zmiany skórne są niemalże niewidoczne. Botoks to skuteczny sposób na ochronę tkanek przed dalszą samo degradacją. Stosowanie botoksu należy cyklicznie powtarzać (co roku), aby móc cieszyć się jego efektami nieprzerywanie. Sam zabieg jest bezbolesny i nie trwa dłużej niż kilka minut. Jeśli zmarszczki są zbyt głębokie, to można jednocześnie stosować kwas hialuronowy lub wykonywać dodatkowe zabiegi biostymulujące. Po zabiegu warto utrwalać, a nawet rozkręcać efekty przy pomocy serum do twarzy, którego zadaniem jest stymulacja produkcji kolagenu. Warto także rozpocząć suplementację witaminą C, która pomaga zagęścić skórę i spłyca zmarszczki.

Baby botoks na lwią zmarszczkę
Baby botoks zyskuje na popularności, głównie ze względu na efekt, którego możemy oczekiwać po zabiegu: naturalnego i subtelnego wygładzenia twarzy. Tak jak w przypadku zwykłego botoksu, aplikuje się go podskórnie, lecz zamiast jednej igły, stosuje się kilka bardzo małych igiełek. Efekty widoczne mogą być nawet po 2 dniach, ale na finalny rezultat, który pojawia się po ok. dwóch tygodniach, warto poczekać. Zabiegi należy powtarzać w odstępach od 4 do 6 miesięcy.

Usuwanie lwiej zmarszczki przy pomocy kwasu hialuronowego

Kolejnym popularnym sposobem na lwią zmarszczkę jest kwas hialuronowy. Teraźniejsze technologie pozwalają nie tylko na otrzymanie preparatu, który jest prawie stuprocentowo zgodny z organizmem człowieka, ale ma także wiele zalet. Wśród nich można wymienić:

 • stymulację komórek do produkcji kolagenu i elastyny;
 • spektakularną regenerację skóry oraz jej nawilżenie;
 • skutecznie wypełnienie bruzdy i zmarszczek twarzy;
 • naturalny efekt liftingu.

Kwas hialuronowy wstrzykuje się podskórnie przy pomocy cienkiej igły. Lekarze zalecają, aby zabieg [powtarzać raz na półtorej roku. W celu uzyskania trwalszych efektów, warto wykonywać codzienny masaż twarzy. Zabieg kwasem jest całkowicie bezbolesny, a pacjent nie musi przechodzić żadnej rekonwalescencji. Kwas stosuje się w szczególności u osób starszych lub u takich, które nie uzyskały satysfakcjonujących wyników np. po botoksie.

Laser frakcyjny kontra lwia zmarszczka

Kolejnym skutecznym sposobem na likwidację lwiej zmarszczki jest laser frakcyjny, którego zadaniem jest emisja promieni tworzącej w skórze pacjenta kontrolowane mikrouszkodzenia. Stymulują one komórki do procesów regeneracyjnych oraz do produkcji komórek, które wypełniają zmarszczkę. Laser wybierany jest przez pacjentów, którzy wybierają stałe efekty wygładzenia, które utrzymują się przez kilka lat.

Szacunkowy koszt takiego zabiegu laserem frakcyjnym zależny jest od głębokości zmarszczki (od 800 do 2000 zł).

Mezoterapia na lwią zmarszczkę

Mezoterapia wypełniająca (Lift Booster) jest szczególnie polecana starszym pacjentom z dojrzałą cerą. Efekt, którego można oczekiwać po tym zabiegu to dyskretne wypełnienie zmarszczek oraz widoczna poprawa kondycji skóry, która nie tylko jest zregenerowana, ale także odżywiona. Cały zabieg opiera się na połączeniu multiwitaminowej mezoterapii, która stabilizowana jest kwasem hialuronowym.

Zabieg mezoterapii może okazać się niekomfortowy dla pacjenta, więc zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe. Efekt jest praktycznie natychmiastowy, ale warto pamiętać o czasie rekonwalescencji, który może trwać ok. 2 dni. Dla trwałych i widocznych efektów lekarze zalecają wykonanie serii 3 zabiegów.

Likwidacja lwiej zmarszczki – podsumowanie

Oczywiście istnieje jeszcze wiele sposobów na usunięcie lwiej zmarszczki, takich jak np. korekcja Plasmą IQ. Pamiętaj jednak, że wybór odpowiedniego zabiegu należy nie tylko do pacjenta, ale także do lekarza prowadzącego. Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteśmy, warto dbać o gimnastykę twarzy (np. yoga twarzy), która pozwala uelastycznić, rozluźnić i dotlenić skórę twarzy. Dodatkowo wypracowujesz mięśnie.

Likwidacja lwiej zmarszczki

+

Sprawdź także

Skuteczne metody na modelowanie policzków

+

Lineraise

+