20 lip 2020

Likwidacja lwiej zmarszczki

Zmarszczki przypominają nam o tym, że czas nie stoi w miejscu. Nie tylko dodają nam lat, ale także mogą diametralnie zmienić nasz wygląd i wyraz twarzy. Jedną z najbardziej charakterystycznych bruzd na ludzkiej skórze, z którymi często się zmagamy jest tzw. lwia zmarszczka. To charakterystyczne, pionowe linie środkowej części czoła na wysokości brwi. Lwie bruzdy sprawiają, że trwale przyjmujemy zmartwiony, a czasami nawet groźny wyraz twarzy. W poniższym artykule zawarliśmy kilka cennych wskazówek w jaki sposób dbać o profilaktykę zapobiegającą powstawaniu zmarszczek oraz sposoby na ich niwelowania.

Mimo iż likwidacją lwiej zmarszczki powinien zajmować się lekarz, to jej istnienie nie wpływa na zdrowie pacjenta. Może jednak niekorzystnie wpływać na samopoczucie pacjenta.

Zanim jednak przejdziemy do sposobów likwidację lwiej zmarszczki, warto przyjrzeć się profilowi pacjenta oraz czynnikach wpływających na jej powstawanie (i sposobach na profilaktykę).

Przyczyny i sposoby na zapobieganie powstawania lwiej zmarszczki

Chociaż lwia zmarszczka dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, to raczej płeć żeńska najczęściej zgłaszają się z tym nieestetycznym defektem. Pierwsze zmarszczki możemy zauważyć już po 30. roku życia. (chociaż niewykluczone jest, aby pojawił się jeszcze wcześniej). Wśród głównych powodów ich powstania można wymienić:

  • Ekspresyjna mimika twarzy, a właściwie nadmierne używanie niedużego mięśnia (corrugator supercilii) w okolicy nasady nosa, który powoduje marszczenie brwi.
  • Pozycja spania, a w właściwie spanie na boku, co powoduje powstawanie zmarszczek. Śpiąc na plecach możesz uniknąć pojawiania się nieestetycznych linii na twarzy.
  • Suchość skóry twarzy, która ma bezpośredni wpływ na jej elastyczność i kondycję. Dbaj o odpowiednie nawilżenie: zarówno od wewnątrz (woda), jak i od zewnątrz (kremy, serum, ampułki, peelingi)
  • Geny, których nie oszukasz. W DNA zakodowane są takie informacje jak elastyczność, rodzaj skóry oraz jej podatność na zmarszczki.
  • Trwała ekspozycja na stres i wewnętrzne napięcie. Postaraj się o wewnętrzny spokój i dużo się uśmiechaj – to pomaga rozluźnić twarz!
  • Częsta ekspozycja na promienie UV, które rozkładają elastynę i kolagen w twarzy, co bezpośrednio prowadzi do powstawania zmarszczek. Warto stosować odpowiednie kremy z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne.
  • Wady wzroku. Tak – niezależnie od tego jaką masz wadę, jeśli nie jest leczona (lub nie stosujesz okularów) marszczysz twarz próbując coś przeczytać lub dojrzeć w oddali.

Skuteczne sposoby na likwidację lwiej zmarszczki
Jeśli nie udało Ci się zapobiec powstawaniu lwiej zmarszczki, to nie ma się czym martwić! Z pomocą przychodzi branża medycyny estetycznej, która proponuje szereg rozwiązań. Zabieg likwidacji lwiej zmarszczki należy dobrać indywidualnie do potrzeb pacjenta. W jaki sposób? Na podstawie oceny kondycji skóry oraz po przeprowadzeniu pełnego wywiadu medycznego przez lekarza, który bierze pod uwagę takie czynniki jak wiek oraz głębokość lwiej zmarszczki. Istotne mogą się także okazać dotychczas przebyte choroby i alergie oraz ewentualne zabiegi dodatkowe, które postanowiliśmy wykonać podczas likwidacji lwiej zmarszczki. W zależności od wybranej metody musisz się liczyć z kosztem rzędu 200-2000 zł. Wszystko zależy od rodzaju i potrzeb pacjenta: zabiegi można wykonać jednorazowo lub w kilku sesjach, w określonym przez lekarza odstępie czasu.

Do najpopularniejszych metod likwidacji lwiej bruzdy należą ostrzykiwanie botoksem, korekta laserowa lub wypełnienie kwasem hialuronowym. Z naszego doświadczenia wynika, że pacjenci najczęściej korzystają z poniższych sposobów:

  • korekcja zmarszczki toksyną botulinową (pot. botoks)
  • korekcja zmarszczki kwasem hialuronowym
  • korekcja zmarszczki laserem CO2
  • korekcja zmarszczki przy pomocy mezoterapii wypełniającej (Lift Booster).

W dalszej części artykułu szczegółowo opisaliśmy kilka najpopularniejszych sposobów.

Likwidacja lwiej zmarszczki przy pomocy botoksu (toksyna botulinowa)
Chyba każdy słyszał coś o botoksie. Jest to jeden z najpopularniejszych (i skutecznych) sposobów na usunięcie lwiej zmarszczki. Niewielką ilość toksyny botulinowej aplikuje się podskórnie przy pomocy malutkiej igiełki. Wybierając ten rodzaj zabiegu możesz liczyć na to, że nie potrzebny jest okres rekonwalescencji, a efekty widoczne są po 3 do 5 dniach. No dobrze, ale jak to działa?

Zadaniem botoksu jest czasowe unieruchomienie mięśni twarzy. Toksyna uniemożliwia uwalnianie neuroprzekaźnika przez co mięśnie nie otrzymują impulsu do skurczu. Ostrzykiwanie botoksem należy powtarzać ,aby móc cieszyć się jego efektami nieprzerywanie. Częstotliwość zabiegu ustala lekarz w zależności od potrzeb pacjenta. Minimalna przerwa między zabiegami to 4 miesiące Sam zabieg jest bezbolesny i nie trwa dłużej niż kilka minut. Jeśli zmarszczki są zbyt głębokie, to można jednocześnie stosować kwas hialuronowy lub wykonywać dodatkowe zabiegi biostymulujące. Warto także rozpocząć suplementację witaminą C, która pomaga zagęścić skórę i spłyca zmarszczki.

Baby botoks na lwią zmarszczkę
Baby botoks zyskuje na popularności, głównie ze względu na efekt, którego możemy oczekiwać po zabiegu: naturalnego i subtelnego wygładzenia twarzy. Tak jak w przypadku zwykłego botoksu, aplikuje się go podskórnie, lecz zamiast jednej igły, stosuje się kilka bardzo małych igiełek. Efekty widoczne mogą być nawet po 2 dniach, ale na finalny rezultat, który pojawia się po ok. dwóch tygodniach, warto poczekać. Zabiegi należy powtarzać w odstępach od 4 do 6 miesięcy.

Usuwanie lwiej zmarszczki przy pomocy kwasu hialuronowego

Kolejnym popularnym sposobem na lwią zmarszczkę jest kwas hialuronowy. Teraźniejsze technologie pozwalają nie tylko na otrzymanie preparatu, który jest prawie stuprocentowo zgodny z organizmem człowieka, ale ma także wiele zalet. Wśród nich można wymienić:

  • stymulację komórek do produkcji kolagenu i elastyny;
  • spektakularną regenerację skóry oraz jej nawilżenie;
  • skutecznie wypełnienie bruzdy i zmarszczek twarzy;
  • naturalny efekt liftingu.

Kwas hialuronowy wstrzykuje się podskórnie przy pomocy cienkiej igły. Lekarze zalecają, aby zabieg [powtarzać raz na półtorej roku. Zabieg kwasem jest całkowicie bezbolesny, a pacjent nie musi przechodzić żadnej rekonwalescencji.

Laser frakcyjny kontra lwia zmarszczka

Kolejnym skutecznym sposobem na likwidację lwiej zmarszczki jest laser frakcyjny. Wykorzystywane jest zjawisko sublimacji – kontrolowane mikrouszkodzenia. Stymulują one komórki do procesów regeneracyjnych i w ten sposób dochodzi do spłycenia zmarszczek. Laser wybierany jest przez pacjentów, którzy wybierają stałe efekty wygładzenia, które utrzymują się przez kilka lat.

Szacunkowy koszt takiego zabiegu laserem frakcyjnym zależny jest od głębokości zmarszczki (od 800 do 2000 zł).

Mezoterapia na lwią zmarszczkę

Efekt, którego można oczekiwać po tym zabiegu to dyskretne wypełnienie zmarszczek oraz widoczna poprawa kondycji skóry, która nie tylko jest zregenerowana, ale także odżywiona. Cały zabieg opiera się na połączeniu multiwitaminowej mezoterapii, która stabilizowana jest kwasem hialuronowym.

Zabieg mezoterapii wykonuje się zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe. Efekt jest praktycznie natychmiastowy, ale warto pamiętać o czasie rekonwalescencji, który może trwać ok. 2 dni. Dla trwałych i widocznych efektów lekarze zalecają wykonanie serii 3 zabiegów.

Likwidacja lwiej zmarszczki – podsumowanie

Oczywiście istnieje jeszcze wiele sposobów na usunięcie lwiej zmarszczki. Pamiętaj jednak, że wybór odpowiedniego zabiegu należy nie tylko do pacjenta, ale także do lekarza prowadzącego. Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteśmy, warto dbać o gimnastykę twarzy (np. yoga twarzy), która pozwala uelastycznić, rozluźnić i dotlenić skórę twarzy.

Licówki porcelanowe — co to takiego?

+

Sprawdź także

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

+

BON UPOMINKOWY

+